Powerofyoga

Bikyasa joga dla kobiet w ciąży

B. Joga Wrocław: ciąża to dla kobiety okres niezwykłych zmian. To czas, po zakończeniu którego, będzie już zawsze matką. Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą różne istotne zmiany na poziomie hormonalnym, emocjonalnym, cielesnym.Joga ciąża

Joga ćwiczona w ciąży jako kontynuacja praktyki rozpoczętej przed nią jest okazją, żeby poprzez prawidłowy oddech, poznanie swojego ciała, akceptowanie tego, co się z nim dzieje dobrze przygotować się do porodu i połogu. Pomaga także ze spokojem znosić wszelkie niedogodności pojawiające się w ciągu tych zupełnie odmiennych 9 miesięcy życia kobiety.

Poniżej przytaczam 5 wskazówek dla ciężarnych ćwiczących Bikyasę. Wskazówki napisał Gabriel Azoulay – twórca systemu. W oryginale możesz je znaleźć na stronie www.bikyasa.com.
Tu moje tłumaczenie.

Nim zaczniesz ćwiczyć jogę, skonsultuj ze swoim lekarzem, że na pewno możesz praktykować! To niby oczywiste, ale lepiej wyraźnie to podkreślić.

Wskazówka 1. – we wszystkich skłonach (wygięcia do przodu) daj swojemu dziecku więcej przestrzeni poprzez ustawienie nóg szerzej niż biodra. Poprawia to zarówno komfort mamy jak i dziecka. Wskazówka ta dotyczy i asan stojących, i siedzących.

Wskazówka 2. – unikaj leżenia przodem na podłodze. Ta wskazówka dotyczy także pozycji kija (niskiej pompki). Zamiast tego z wysokiej pompki (pozycji deski) od razu przejdź do psa z głową do góry. Zamiast latającej kobry wykonaj pozycję mostu (setu bandha sarvangasana) za pierwszym razem i to samo lub pozycję odwróconego koła za drugim razem (lub dwa razy most). Alternatywą dla pozycji świerszcza z rękami pod brzuchem jest pozycja gołębia (odpowiednio na prawą i lewą nogę). Zamiast leżącego łuku (dhanurasana) znów most lub odwrócone koło.

Wskazówka 3. – wykonuj tylko łagodne skręty bez uciskania brzucha i narządów wewnętrznych. Możesz wykonywać skręty z ramion. Zamiast skręcać się w kierunku do ugiętej nogi w asanach siedzących, wykonuj skręty w odwrotną stronę.

Wskazówka 4. – nie pozwól, żeby kolana uciskały brzuch (w skłonach). Kładź kolana szeroko, żeby zrobić miejsce dla brzucha. Doskonałym przykładem jest pozycja dziecka (balasana). W pozycji pół-żółwia trzymaj kolana szeroko, w pozycji królika ręce powinny być jak w pozycji dziecka.

Wskazówka 5. – unikaj pozycji odwróconych. Pod koniec ciąży ogranicz także zbyt częste wykonywanie psa z głową w dół, który jest łagodną wersją pozycji odwróconej. Niektóre kobiety dobrze czują się w staniu na głowie czy świecy, jednak szczególnie dla joginek z małym doświadczeniem lepsze jest trzymanie nóg w górze pod kątem 90 stopni przez ok. dwie minuty, podczas gdy inni wykonują właśnie te pozycje.

W każdym przypadku, gdy poczujesz się gorzej, po prostu usiądź wygodnie (idealnie w siadzie po japońsku – na piętach) i odpocznij, aż znów będziesz gotowa, żeby ćwiczyć.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *