Powerofyoga

Joga komunikacja

Joga komunikacjaB. Joga Wrocław – komunikacja w jodze.

Komunikacja w jodze jest tak samo ważna jak komunikowanie w codziennym życiu. Ważne jest, żeby komunikat był jasny, jednoznaczny, precyzyjny.
Od bardzo niedawna prowadzę zajęcia w Parku Grabiszyńskim (polanka za „górką miłości” za wiaduktem przy skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Skarbowców) w każdy poniedziałek i środę o 18:30, chyba że pada. Serdecznie zapraszam, przy okazji!
Za każdym razem mam świadomość, jak istotne jest to, co mówię i w jaki robię to sposób. Odpowiedź ćwiczących jest natychmiastowa i wyraża się ruchem. Im więcej precyzji w moich słowach, tym lepiej wykonana asana. Im większy nacisk kładę na poszczególne elementy asany, tym większą staranność praktykujących zauważam. Zależy mi na tym, żeby każdy mój uczeń angażował całą swoją uwagę i całe swoje ciało podczas praktyki. Wiem, że w dużej mierze zależy to ode mnie, od przekazu, który im wyślę.
Filozofia jogi leży w praktyce. Pattabhi Jois – wielki propagator Ashtanga jogi zwykł mawiać: „Practice and it will come”, co oznacza po prostu:”Praktykuj, a samo przyjdzie”. Słowa te nabrały dla mnie wielkiego znaczenia dopiero po jakimś czasie praktyki. W ich niezwykłej prostocie zawarta jest prawda o jodze. Rzeczywistość jest doświadczeniem ciała, którą obserwuje umysł. Tak się właśnie dzieje w jodze. Granica, do której ciało człowieka może dotrzeć, jest dla większości rozpoczynających przygodę z jogą zaskoczeniem, by nie powiedzieć szokiem. Wiele ograniczeń ma swoje źródło w umyśle. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę i pozwolimy ciału podążać za głosem nauczyciela, możemy dotrzeć do miejsc, których nasza wyobraźnia nie zna. Joga pozwala odkryć ciało na nowo. Pomaga zanurzyć się w nim, wsłuchać w jego potrzeby, problemy, ale odkryć także jego niezwykłe możliwości.
Wydaje się, że fundamentalnym pytaniem w jodze jest „dlaczego?”. Dlaczego uczę? Chcę wszystkim moim uczniom teraz i w przyszłości pokazać, jak znaczące korzystne zmiany joga może zdziałać. Chcę unaocznić zmiany zachodzące w ciele i uświadomić korzyści dla umysłu. Chcę umożliwić poznanie i odkrywanie tej potężnej siły, która drzemie w każdym z nas.
Joga to piękne doświadczenie. Chciałabym, aby każdy, kto się na nią natknie, miał okazję dotknąć tego piękna.
Można by wiele pisać na ten temat. Zamiast tego powtórzę za Pattabhi Joisem: „Praktykuj, a samo przyjdzie”.
Zachęcam do obejrzenia filmu z Simonem Sinekiem – amerykańskim specjalistą od marketingu, który wyjaśnia, dlaczego najpierw powinno być „dlaczego”, a dopiero potem „jak” i „co”.
Przydatne i w życiu, i w jodze!

autor:  Bikyasa Joga Wrocław

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *