Sekwencja końcowa jest niezwykle istotna w praktyce jogi i nie może być pomijana.
W Bikyasie asany z tej części wpływają na poprawę metabolizmu, usuwają wzdęcia, poprawiają krążenie i odżywienie nerwów rdzeniowych, zwiększają elastyczność kręgosłupa i bioder.
Podczas sekwencji kończącej wykonujemy także trzy asany odwrócone, czyli takie, gdzie nogi są wyżej niż serce. Pozycje te powodują powrót krwi do serca, co usuwa stagnację, „starą” energię z ciała.
Najwięcej uwagi poświęcamy jednak ostatniej asanie – Savasanie. Jest to jedna z najważniejszych pozycji w całym systemie jogicznym i należy zawsze pamiętać, aby pozostać w tej pozie kilka minut. Savasana ma za zadanie głęboko zrelaksować całe ciało, rozluźnić wszystkie spięte podczas praktyki mięśnie. Wpływa także na odprężenie umysłowe.
Nauczyciel jogi zapytany przez uczniów, dlaczego na koniec praktyki składamy dłonie na klatce piersiowej i robimy lekki półukłon, z powaga odparł: „Żeby podziękować Bogu, że to już koniec”. 🙂
Udanego dnia wszystkim życzę. Korzystajcie z uroków tej pięknej październikowej, słonecznej pogody! A późnym popołudniem zapraszam na zajęcia Bikyasy!
autor: Bikyasa Joga Wrocław